پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان

پروتز دندان چیست؟ شاید با شنیدن نام پروتز دندان، احساس کنید یک درمان متفاوت و جدیدی را شناخته‌اید اما این طور نیست. پروتز دندانی یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی می باشد که در واقع  همان دندان‌های مصنوعی یا روکش‌هایی است که بارها و بارها نام آن‌ها به گوشتان خورده است.

پروتزهای دندانی، برای بازسازی نقایص داخل دندان  و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند. نقش پروتزهای دندانی، پر کردن جای خالی دندان‌هایی است که در گذشته وجود داشته‌اند. اگر ساختار دندان‌ها بهم ریخته باشد و یا هر گونه نازیبایی در دندان‌ها به وجود آمده باشد، با کمک پروتز دندان، برطرف می‌شود. امروزه انواع گوناگونی از پروتزهای دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در درمان بیماری‌های دندانی، بر عهده دارند.

آشنایی با انواع پروتز دندان

پروتز دندان سه نوع هستند که برای بستن فاصله بین دندان کاربرد دارند .که شامل انواع  پروتز ثابت، پروتز متحرک و پروتز ایمپلنت، از انواع پروتز است که تا حدودی با آن‌ها آشنا هستید. پروتزهای دندان را مانند سایر پروتزهای دیگر می‌توان به صورت موقت و ثابت استفاده کرد.

اگر می‌خواهید از پروتزهای ثابت استفاده کنید، باید پروتزها به وسیله چسب مخصوص دندانپزشکی و یا پیچ دندان توسط دندانپزشک خوب در تهران ، روی لثه قرار گیرند. پروتزهای موقت نیز قابلیت جابجایی دارند و همچون یک دندان مصنوعی عمل می‌کنند. در ادامه با انواع پروتز دندانی بیشتر آشنا شوید.

پروتز دندانی ثابت

پروتز دندان چیست؟ پروتز دندانی ثابت، دو نوع است. پروتز دندانی ثابت همانند دندان درون دهان قرار می‌گیرد و بعد از قرارگیری آن، متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی خود نخواهید شد. این پروتزها معمولاً ظاهری مناسب دارند و طرفداران بیشتری نسبت به پروتزهای متحرک دارند.

  • پروتز روکش دندان

روکش دندان نوعی پروتز دندانی ثابت است و زمانی که دندان‌ها دچار آسیب‌دیدگی ظاهری شده باشند و یا بخشی از مینای دندان از بین رفته باشد و دندان ضعیف شده باشد، از روکش دندان استفاده می‌شود تا نقص عملکردی دندان برطرف شود.

  • بریج دندان

نوع دیگری از پروتز دندانی ثابت که در دندانپزشکی زیبایی رایج است، استفاده از بریج دندان است. بریج دندان، زمانی که فرد دندان‌های خود را از دست داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که فضای دندان خالی، توسط بریج، در میان دندان‌های دیگر، پر می‌شود. درواقع وجود دندان‌های مجاور، برای قرارگیری بریج، الزامی است.

پروتز دندانی متحرک

همان طور که از نام آن پیداست، این پروتز قابلیت جابجایی و تحرک را دارد. اگر افرادی دندان‌های خود را از دست داده باشند و به هر دلیل نتوانند از بریج و ایمپلنت دندان استفاده کنند، بهترین جایگزین برای آن‌ها، پروتزهای دندانی محرک خواهد بود. دندان‌های مصنوعی از این دسته‌اند. پروتز دندانی متحرک در بین سالمندان، محبوبیت ویژه‌ای دارد اما این بدین معنا نیست که جوانان از این نوع پروتز دندان استفاده نمی‌کنند.

  • پروتزهای متحرک فلزی تکه ای

پروتز پارسیل که به پروتز دندانی تکه ای هم شهرت دارد، از انواع پروتزهای متحرک است. این پروتزها هم نقش مهمی در درمان بی‌دندانی ایفا می‌کنند. جنس این پروتز دندانی از اکریل یا کرم کبالت است. معمولاً این پروتزها در بخش‌های انتهایی دهان استفاده می‌شود چرا که ظاهر فلزی آن، نمای زیبایی ندارد.

ایمپلنت

با پیدایش ایمپلنت‌ دندان ، راه جدیدی برای درمان دندان‌های از دست رفته و بازگردانی زیبایی به چهره، پدید آمد. ایمپلنت‌ دندان توسط یک پایه تیتانیومی که کاملاً با سلول‌های بدن سازگار است، درون لثه قرار می‌گیرند و رویه آن که نقش سفیدی دندان یا همان تاج دندان را دارد، بر روی پایه تیتانیومی قرار می‌گیرد و همچون یک دندان طبیعی، عمل می‌کنند.

مراقبت از پروتزهای دندانی

بهداشت دندان و روش صحیح مسواک زدن برای پروتزهای دندانی هم اهمیت دارد. همان قدر که به دندان‌های طبیعی خود اهمیت می‌دهید، دندان‌های پروتزی خود را تمیز نگاه دارید. استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده و مسواک، نقش مهمی در پاکیزگی پروتزها خواهد داشت. پروتزهای متحرک را درون محلول‌های ضدعفونی کننده هفته‌ای یک‌بار به مدت 8 ساعت قرار دهید تا به طور کامل میکروب‌زدایی شوند.

 

قیمت پروتز دندان

قیمت پروتز دندان را نمی‌توان بدون معاینه تعیین کرد. در ابتدا باید به دندانپزشک خوب در تهران مراجعه کنید تا میزان آسیب دندان‌هایتان را بررسی کند. میزان پروتزی که استفاده می‌شود و هزینه‌های لابراتواری و از همه مهم‌تر، دستمزد دندان‌پزشک، تعیین‌کننده قیمت پروتز دندان خواهد بود.

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت