کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ برای داشتن زیباترین‌ها برای هر فرد شیرین و مطلوب است و همهٔ ما سعی می‌کنیم از هر چیز زیباترین‌ها را داشته باشیم.
این که چه نوع زیبایی مورد انتخاب قرار بگیرد جای تأمل و بررسی دارد اما نکتهٔ مهم این است که همه زیبایی را می‌پسندند و برای به دست آوردنش در حد توان خود تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.
یکی از این زیبایی‌ها، اصلاح طرح لبخند است که این روزها شاهد تلاش بسیاری برای به دست آوردن آن هستیم و اقشار مختلف جامعه سعی در این دارند که به کمک بهترین دندانپزشک زیبایی، لبخندی زیبایی داشته باشند.

روش های اصلاح طرح لبخند

لبخندی که به چشم بیاید و نگاه‌ها را مهبوت کند
از دلیل این تلاش که بگذریم به این مطلب می‌رسیم که این مهم به وسیله‌ای نیز نیازمند است و این وسیله چیزی نیست جز دندان زیبا.
دندانی که همچون دُر در دهان بدرخشد و آنگاه که صدف لب شکفته می‌شود، مروارید سفید و یک دست و منظم دندان، روی نمایان کند و فرد مقابل را به شگفتی برساند.

کامپوزیت دندان چیست ؟ این سؤال را در ذهنش ایجاد کند که دلیل این زیبایی دندان‌ها چیست و مگر می‌شود.

این چنین دندانی داشت؟
در جواب این فرد متحیر می‌توان راه‌های گوناگونی را معرفی کرد مانند ایمپلنت دندان و ارتودنسی و … اما یکی از شیوه‌های متداول آن کامپوزیت دندان است.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود؟

کامپوزیت دندان در واقع یک متریال در دندانپزشک زیبایی است که برای ترمیم (پر کردن دندان) و یا درمان‌های ونیر کامپوزیت زیبایی استفاده می‌شود.

در درمان‌های زیبایی لایه‌هایی از جنس مواد کامپوزیتی با قرار گرفتن هنرمندانه بر روی دندان‌ها می‌تواند موجب زیبا سازی لبخند شوند.

این نوع مواد طوری روی دندان قرار می‌گیرند که موجب اصلاح شکل و رنگ دندان می‌شوند و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان‌ها جلوه خاصی به لبخند می‌بخشند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می‌باشد.

پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین مواد کامپوزیتی که توسط شرکت‌های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود تا استحکام و زیبایی ماندگار در دندان ایجاد شود.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

ردیفتوصیحاتتعرفه عمومی (ریال)
۱ترمیم کامپوزیت کلاس پنج یا یک سطحی۷.۰۰۰.۰۰۰
۲ترمیم کامپوزیت دو سطحی کلاس سه۸.۰۰۰.۰۰۰
۳ترمیم کامپوزیت سه سطحی یا کلاس چهار۹.۰۰۰.۰۰۰
۴ترمیم بیلداپ با کامپوزیت نوری(دندان دائمی)۱۲.۰۰۰.۰۰۰
۵تراشیدن کامپوزیت قدیمی هر دندان۲.۰۰۰.۰۰۰
۶فیسینگ کامپوزیت(هر دندان)۱۵.۰۰۰.۰۰۰

موارد استفاده از کامپوزیت دندان چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم در مواقعی که می‌خواهند پوسیدگی دندان را بردارند و یا می‌خواهند دندان را ترمیم کنند از کامپوزیت دندان استفاده می‌شود و یا برای انجام کار زیبایی از آن بهره می‌برند.
اگر هم از عملکرد کامپوزیت سؤال کنید خواهم گفت که پس از آماده‌سازی، دندانپزشک کامپوزیت دندان را به صورت لایه به لایه قرار می‌دهد. برای سخت شدن هر لایه نیز از تابش یک نور با طول موج ویژه استفاده می‌کنند.

هنگامی که فرایند به پایان رسید، دندانپزشک کامپوزیت دندانپزشکی را به تناسب دندان شکل می‌دهد. سپس برای زیباسازی و فرم بهتر و از بین رفتن هر گونه لکه، کامپوزیت دندان پولیش و صیقل داده می‌شود.

مزایای کامپوزیت دندان

این احتمال را هم می‌دهم که از مزایا و معایب کامپوزیت دندان بپرسید که باید گفت:
مزیت اصلی کامپوزیت دندانی، جنبه زیبایی آن است. خصوصاً که دندانپزشکان می‌توانند با ترکیب کردن رنگ‌های مختلف کامپوزیت دندان نزدیک‌ترین رنگ را به رنگ طبیعی دندان ایجاد کنند.

کامپوزیت دندانی به دندان متصل می‌شود تا از بخش باقیمانده آن محافظت کند. کامپوزیت می‌تواند از شکستگی دندان جلوگیری کند و آن را در مقابل تغییرات دمایی محافظت کند. استفاده از این روش نیازی به تراش دادن دندان و قالبگیری ندارد ودر یک جلسه انجام می‌شود.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان هم از جمله روشهای اصلاح طرح لبخند است که برای جنبه زیبایی دندان استفاده می شود و در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی استفاده میگردد برای اطلاعات بیشتر در خصوص لمینت دندان لینک زیر را دنبال کنید:

اما معایب کامپوزیت دندانپزشکی چیست؟

بسیاری از بیماران بعد از قرار دادن کامپوزیت دندانی، دچار حساسیت دندانی می‌شوند.

به این معنا که دندانشان به شدت نسبت به تغییرات دمایی حساس می‌شود.
یکی دیگر از مشکلات کامپوزیت دندانپزشکی این است که رنگ آن پس از خوردن چای، قهوه یا دیگر مواد غذایی دارای رنگ، تا حدی تغییر می‌کند.

دندانپزشک می‌تواند یک پوشش شفاف پلاستیکی در اطراف کامپوزیت دندان قرار دهد تا از تغییر رنگ آن جلوگیری شود.
کامپوزیت‌های دندانی نسبت به پرکننده‌های نقره‌ای رنگ دندان (آمالگام)، زودتر از بین می‌روند.

بنابراین برای پر کردن پوسیدگی‌های عمیق و بزرگ استفاده نمی‌شود و تنها برای حفرات کوچک‌تر کارایی دارد.
نکته دیگر اینکه کامپوزیت دندانپزشکی در صورتی که صحیح و توسط بهترین دندانپزشک زیبایی نصب نشود، ممکن است به لثه آسیب برساند. در این موارد در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.
یک نکته هم که ممکن برایتان سوال برانگیز باشد این که کامپوزیت دندان برای همه مناسب است مخصوصاً آنان که دندان‌های نامرتب دارند و نیاز به ارتودنسی دارند. این نوع از درمان بیشتر به کار آنان می‌آید که ضایعات کوچکی مثل لب پریدگی دندان و یا تغییر رنگ دندان را تجربه کرده‌اند.
به هرحال مهم زیبایی است و آن هم از بهترین نوعش.

فیلم کامپوزیت دندان

    تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

ارسال دیدگاه

نظر
نام
ایمیل
وبسایت