روکش زیرکونیوم دندان

روکش زیرکونیم دندان

روکش زیرکونیوم دندان

روکش زیرکونیوم دندان، دندانپزشک ها در گذشته برای اصلاح و ترمیم دندان های آسیب دیده و شکسته بیماران از روکش های فلزی استفاده می کردند. یکی از این نمونه ها که جز پرکاربردترین و بهترین نوع از روکش دندان به حساب می آمد، روکش هایی از جنس طلا بودند. این روکش ها بر خلاف دوام بالای که دارند زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. به این دلیل که رنگ آن باعث می شود، دندان ها حالت طبیعی خود را از دست بدهند و روکشی که امروزه خیلی مورد استقبال قرار گرفته است، و زیبایی را اساسا تامین می کند. جهت این امر هم لمینت و هم روکش های غیر فلزی هستند. یکی از بهترین روکش های غیر فلزی روکش زیرکونیا است. این روکش لبخندی طبیعی را به شما هدیه میدهد، رنگ این روکش از آلیاژ سفید ساخته شده است و این امر باعث زیبایی طبیعی دندان و طرح لبخند زیبا، و در نتیجه باعث بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می‌شود. برای مطالعه مقالاتی در مورد ایمپلنت سایت ما را دنبال کنید.

سدیشن دندانپزشکی زیبایی
بخوانید

روکش زیرکونیوم دندان چیست؟

روکش زیرکونیوم دندان یکی از انواع روکش های تمام سرامیک است که در آن از هیچ ماده فلزی استفاده نمی‌شود. برای ساخت این نوع روکش از اکسید زیرکونیوم (ZrO۲) استفاده می شود.  روکش زیرکونیا, از دندان شما  به خوبی محافت می کند چرا که این نوع روکش عایق بوده و برای افرادی که دندان های آسیب پذیری در برابر سرما و گرما دارند, انتخاب مناسبی است.رنگ روکش زیرکونیا کاملاً سفید و درخشان است.

کاربرد روکش زیرکونیوم

از این نوع روکش برای بازسازی دندان استفاده می شود. اگر دندان بیمار ظاهر زیبایی نداشته باشد و یا هم اندازه‌ی سایر دندان ها نباشد، با روکش زیرکونیوم به‌راحتی می توان این عیب را پوشاند. در مواردی هم که بین دو دندان حداکثر 2 میلی‌متر فاصله وجود داشته باشد، دندانپزشک با کمک روکش زیرکونیوم می توان این نقص را هم برطرف کرد.

روکش زیرکونیا

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید: فلوراید تراپی چیست؟

نحوه‌ی نصب روکش زیرکونیا روی دندان

ابتدا با استفاده از مواد مخصوص توسط بهترین دندانپزشک زیبایی قالب دندان‌‌های بیمار گرفته می‌شود. سپس ماده‌ی اکسید زیرکونیوم به صورت یک مایع گداخته در داخل قالب دندان‌‌ها ریخته می‌شود. بعد از سرد شدن، این مایع به جامد تبدیل می شود که آن را از روکش جدا می‌کنند. مزایای روکش تمام سرامیک دندان می توان به استحکام و مقاومت بالایی آن اشاره کرد و همچنین از ویژگی‌‌های دیگر این نوع روکش، نداشتن شفافیت است. به همین دلیل از نظر ظاهری به دندان‌‌های طبیعی شباهت دارد. بسیاری روکش زیرکونیا را بخاطر طبیعی بودن ترجیح می‌دهند.

شناخت انواع ایمپلنت و اندازه های آن
بخوانید

روکش زیرکونیوم

دکتر ساسان ترابیان دندانپزشک زیباییهمچنین بخوانید:اصلاح خط لبخند

مزیت های استفاده از روکش زیرکونیوم

از جمله مهم‌ترین مزیت های روکش زیرکونیوم در مقایسه با سایر روکش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ظاهر زیبای روکش زیرکونیوم

یکی از مزیت های روکش زیرکونیوم زیبایی ظاهری آن است. این نوع روکش برخلاف روکش های فریم فلزی (PFM) ظاهر زیباتری دارند. به همین دلیل در سال های اخیر محبوبیت بیشتری در بین بیماران پیدا کرده‌اند. به دلیل اینکه کل روکش از یک ماده‌ی سفید رنگ ساخته می شود، در کوتاه مدت رنگ آن تغییر نمی کند. حتی اگر روکش در اثر مصرف موادغذایی اسیدی و نوشابه‌های گازدار ساییده شود، همچنان سفید رنگ می ماند. روکش های زیرکونیوم از نظر ظاهری شباهت زیادی به دندان طبیعی دارند.

2-دوام و استحکام روکش زیرکونیوم

ظاهر روکش دندان تنها مسئله ای نیست که باید فقط به آن توجه کرد مسئله مهمتری که باید به آن توجه داشت, دوام و استحکام روکش است.دندان طبیعی هر فرد قادر به جویدن و خرد کردن غذا های مختلف است، در نتیجه روکش دندان نیز باید این قابلیت را داشته باشد. روکش زیرکونیا علاوه بر اینکه به شما لبخند زیبا را هدیه می دهد، دارای استحکام و دوام بالایی می باشد.و از روکش دندان زیرکونیوم به عنوان محکم ترین نوع روکش یاد می شود.

3-زیست پذیری بالای روکش زیرکونیوم

هدف از روکش دندان این است که مشکلات دندان برطرف گردد، به همین خاطر روکش مورد نظر باید پاسخگوی همه نیاز های بیمار باشد, و نسبت به پوسیدگی دندان مقاومت بالای داشته باشد. برخی از افراد نسبت به روکش سرامیکی و فلزی آلرژی دارند، در حقیقت اگر کسی نسبت به فلزات موجود در روکش حساسیت داشته باشد، دچار درد، خارش، ناراحتی می شود. اما روکش زیرکونیا باعث بروز آلرژی و حساسیت نمی شود و به خاطر زیست پذیری بالای که دارد از بروز التهاب و مسمومیت جلوگیری می کند.

قیمت پروتز دندان ایمپلنت
بخوانید

4-نیاز کمتر به زمان و وسایل برای تولید روکش زیرکونیا

امروزه به لطف پیشرفت علم دندانپزشک در لابراتور دندان پزشکی در ساخت روکش دندان مطابق با شرایط و نیاز خاص بیماران خود می پردازد.پزشک با توجه به رنگ دندان های طبیعی بیمار به انتخاب سایه مناسب خواهد پرداخت و سپس نصب خواهد کرد.

روکش زیرکونیوم دندان

معایب روکش زیرکونیوم دندان

هرچند که روکش زیرکونیوم دندان از مزایای زیادی برخوردار است, اما بی نقص نیست.باوجودی که بسیاری از مواقع در زمان ترمیم به تراش دندان نیاز نیست, اما در برخی موارد نادر دندان پزشک مجبور به تراش دادن سطح رویین دندان می شود.تا روکش زیرکونیوم روی آن قرار بگیرد.دندان ها را باید تمیز نگه داشت, در غیر این صورت باکتری و مواد مضر به زیر روکش رفته و باعث پوسیدگی دندان میشود. البته باید به این نکته اشاره کنیم؛ که مراجعه به یک دندان پزشک خوب و کاربلد و همچنین مراقبت های فرد بعد از انجام روکش زیرکونیوم تاثیر بسزایی در ماندگاری روکش زیرکونیوم دارد.

سوالات رایج روکش زیرکونیوم دندان

لمینت سرامیکی و روکشهای تمام سرامیک با اینکه هردو از جنس سرامیک هستند ولی نوع و ضخامت سرامیک در این دو نوع با هم متفاوت هستند, اما تفاوت اصلی لمینت و روکش تمام سرامیکی در میزان پوشاندن سطح دندان بیمار می باشد. لمینت تنها سطح بیرونی دندان را می پوشاند, در حالیکه روکش کل سطح دندان را می پوشاند.
ایمپلنت سرامیکی دندان زیرکونیا از عنصر زیرکونیوم ساخته شده, و کاملا زیست سازگار است از این رو به آسانی با استخوان پیوستگی پیدا می کند, و هیچ گونه علائم التهاب و پس زدن جسم خارجی در استخوان و لثه دیده نشده است.زیرکونیوم یک عنصر بسیار عالی برای استفاده در ایمپلنت های دندانی است.
روکش دندان با توجه با اینکه شما از چه نوع روکشی استفاده می کنید و اینکه چه روشی برای قالب گیری و ساخت روکش دندان استفاده می شود قیمت متفاوتی دارد.علاوه بر این گاهی اوقات روکش دندان نیاز به ترمیم ریشه یا عصب کشی است که به هزینه درمان اضافه می شود, و این رو هم باید در نظر داشته باشیم که مواد اولیه به صورت پیوسته نوسانی است و با تغییر همراه می باشد.
کامپوزیت ونیر دندان های روکش شده را پوشش نمی دهد. زیرا مواد کامپوزیت به دندان نمی چسپد. حتی اگر دندانپزشک به طور موقت کامپوزیت را روی روکش دندان شما بچسپاند; فقط یک یا دو هفته دوام می آورد و در نتیجه از روی روکش خواهد افتاد.
درمان ایمپلنت راهی برای دندان از دست رفته
بخوانید
تگ ها
دیدگاهی وجود ندارد

Sorry, the comment form is closed at this time.